יולי 1

שלך סנדרו – צבי ינאי

שלך סנדרו - צבי ינאיצבי ינאי היה מנכ"ל משרד המדע ועורך כתב העת "מחשבות".

בשנת 2004 התכתב מר ינאי עם פרופ' בנוונטי שלפי כל  הנתונים הינו אחיו, הנעלם ש"אבד" בקטנזרו באיטליה.

קשר המכתבים הינו עם האומנת שטפלה בהם (בשלושת הילדים).

לימים נמצאו מכתב מסבתא לואיזה אל בתה יוצי ואבא קלמן, הוריו של סנדרו שנותנים תמונה מלאה על המשפחה, שלבסוף הגיעה לארץ לאחר תלאות של מלחמה, יתמות שכול, אמוץ על-ידי המטפלת אידה, שבשנת 1993 זכתה להיות "חסידת אומות העולם" באתר ההנצחה של יד-ושם.

הוריו של סנדרו – הלוא הוא צבי ינאי היו זמרת אופרה ושחקן, והאב קלמן טויט, שגם מכתביו אליה נמצאו, נעלם ב- 1943, בהיותו בהונגריה, ובמכתביו אל משפחתו באיטליה, מנסה קלמן להביאם, כמו-כן אילונה ההונגרייה, מנסה להביאם אליה, כך שהמלחמה תעתעה בכל התוכניות, והאם יוצי שלא היתה נשואה לגאלית, והיתה יהודיה, הספיקה להיות מתורגמנית בגרמנית לנאדיר ובאותם ימים באיטליה, הילדים לא סבלו עקב כך ממחסור, הן כילדים נוצריים (לפי הכוונת האם) והן כילדים, לאם עובדת תחת השלטון הנאצי, למרות היותה יהודיה.

התכתובת, הינה בין סנדרו לאחיו שמובאים בפניו המכתבים בארץ – שדוד פאלי אח האם, עזב מוקדם וחי בפלשתינה. דרך התמונות ששרדו, והמכתבים, אנו רואים את גדולתו של ינאי, סיפורו האוטוביוגרפי המשולב במכתבים, המראים את תקופת הלבטים המזעזעת של בני משפחתו, התזוזות ממקום למקום עד מות הסבתא בלובלין, מסכת חיים ארוכה של בני משפחה שנעו ונדו, ואין כאן תיאורי שואה דוקומנטריים, אלא עוד סיפור אישי המשאיר אותנו בתחושה, שמקוריות מעולם אחר, יצרה קשר בין האח האבוד שלעיתים תוהה הקורא האם הוא דמיוני או לחלופין חי תקופה קצרה. הוא כן משיב במכתבים ואז הוא מתנתק וצבי ינאי ממשיך לדווח לו לרצות את סקרנות הקורא, מבלי לקבל תשובה מהאח.


 


תגיות: ,

Posted 01/07/2012 by admin in category "ספרי דרמה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים