אוגוסט 12

אל תשלח ידך אל הנער – הרב ישראל מאיר לאו

ספר חובה בכל בית יהודי, גם כאלה שלא "זכו" לעבור את השואה באירופה.

הילד בן ה- 8 ניצול שואה מבוכנוולד, היה בן שנתיים כשהחלה המלחמה, אחיו ואביו (מפיוטרקוב) כבר נכחדו, נפתלי גרר אותו בשק מאקציה לבריחה, וחוזר חלילה. תמונתו בשערי המחנה, נער עם מזוודה, מעיל וכובע, מונצחת ביד ושם, וכך מצאו אותו הבריטים בשחרור המחנה כשחיוך על שפתותיו.

לדעתי, אחד מגיבורי דורנו שנשא בארץ לבתו של הרב ידידיה פרנקל (הרב של פלורנטין), עבר את כל סוגי לימודי הקודש, ליברלי בדעותיו, התאפשר לו לחצות ולכבוש עולם כרבה של העיר נתניה, תל-אביב וכן כרבה הראשי של מדינת ישראל.

ישנם כאן סיפורים שעולים על כל דמיון, אציין כאן שניים; פגישתו עם נשיא קובה פידל קסטרו, בניסיון למצוא שם שארית פליטה של יהודים שהגיעו לשם וקובה פתחה את שעריה, החוויה שעבר במשפט אייכמן, ועוד פגישות עם שועי עולם ביניהם מוסלמים, ערבים ונלסון מנדלה מדרום אפריקה – אי אפשר להעביר את חיינו מבלי לחשוב על קריאה ולימוד דף דף, תמונה תמונה של עילוי כזה, אדם נדיר ויקר !

לרב שמונה ילדים כל אחד גדול בתורה.


תגיות: ,
Copyright 2019. All rights reserved.

Posted 12/08/2010 by admin in category "ספרי אוטוביוגרפיה

3 COMMENTS :

 1. By נחמן חיים on

  הספר 'אל תשלח ידך אל הנער' שנכתב עי הרב הראשי לישראל לשעבר ספר חובה בכל בית!!! מספר על לולק או לאו איך שתקראו לרב
  ממש סיפור חיים מרגש!!
  כלל
  'ב 80 שקל ששילמת פעם אחת תהנה מספר איכותי'
  ברכה והצלחה לרב בקשי דורון ולרב לולק

  Reply
 2. By ציפי גולן on

  קורות ימי ילדותו הנוראה כפי שעבר הילד לולק הוא ספר חובה בכל בית ספר. יראו הילדים כמה שפר גורלם לעומת אחיהם באירופה ובעולם השלישי, וילמדו שאין מעצורים גם אם בדרכי החיים הניפתלים מתרחשות טרגדיות ומשברים. אין להצדיק כשלון ומחדלים בחיים שניגרמו כביכול כתוצאה מילדות קשה כפי שרבים נוהגים להאשים ולתרץ את משברי החיים בשגיאות ובמעשים לא ראויים שנעשים על-ידם. כי אם לולק הקטן הגיע למה שהגיע לאחר שהטלטל בתוך שק של תפוחי אדמה על כתפי אחיו , אין כבר שום מעצור בפני אף אדם עלי אדמות, אין תירוצים וסיבות להתחשב במשברי עבר ולבקש מחילות, והבנות למעשים לא נאותים הנעשים ע"י בני אדם. יראו וישכילו להבין עד כמה אפשר לנווט את החיים לדרך הנכונה ולהגשים כל מטרה למרות ארועים קשים ומזויעים שעוברים בחיים.
  אני נאלמתי דום דווקא למקרא תכונותיו האלוהיות של האח נפתלי אשר גילה תעצומות נפש ולא היסס להקריב חייו למען הצלת אחיו וקיום בקשתה של האם, ואני שואלת האם כיום ישנם אחים מסורים העומדים במבחנים פחותים מאלה שעבר נפתלי? האם ישנם ידידים העומדים במבחני מציאות שוליים של החיים כלפי ידידיהם מתקופות שונות?? לדאבוננו ספרים לחוד, ומציאות רעה ואכזרית לחוד
  ומוסר השכל אין.

  Reply
 3. By raphael liraz on

  הקוראת ציפי גולן הטיבה לתאר את החוויות הנוראות שעבר לולק לימים רב ראשי הוא הרב לאו.לספר יש חשיבות גדולה כדי לספר לדור שלא עבר את השואה את הזוועה הנוראה אותה עברו היהודים שרק חלק קטן מהם שרדו אותה.האופן אותו עבר לולק הוא לימים הרב לאו יכול לתת רק חלק קטן ממה שהיה במציאות אשר אינה נתפסת למי שלא עבר אותה.יש להניח שהרב לאו היה חייב לעבור משך תקופה ארוכה סיוטים נוראים הרבה שנים ובכל זאת להתמודד עם הזכרונות גם כשניה לרב אשר מקובל גם על האנשים שאינם דתיים.הרב לאו מסמל את איש הדת שמעביר את מורשתו בדרכי נועם.אם ישנם כמה ספרי חובה שעל כל אדם ליקרוא זהו אחד הספרים.מרכיב בעל ערך בספר הינם התצלומים שגבור הספר מביא ואפשר להתרשם שהרב לאו מקובל גם על גדולי עולם. הסינים מטיבים לקלוע כאשר הם מאחלים למשהו טוב במלים הלוואי ויהיו לך ח ספר זה הינו ספר חובהיים משעממים.אכן לגיבור הספר היו חיים מענינים שמוטב שלא היו כאלה.בהקשר זה אפשר להביא את מונטסקייה שאמר אשרי העם שההסטוריה שלו משעממת ואכן ההסטוריה של העם היהודי בהחלט לא היתה משעממת בניגוד לעמים אחרים.בקיצור זהו ספר חובה לכל אדם ספר שנותן פרופורציות לכל אדם ובמיוחד מי שרוצה להתוודע מה שהעם היהודי עבר.

  Reply

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *