מאי 8

סטונר – ג'ון וויליאמס

stonerג"ון ויליאמס, הינו סופר  מוכשר המצליח להעביר לקורא – סיפור חיים  אחד מיני מיליונים, אלא שקולו של הגיבור עם הספור המונוטוני נשמע כתרתועה ענקית.

גורלו של הסופר הינו גורלו של הגיבור ווילאים סטונר ,שגדל בחווה עם הורים קשיי יום, שהוציאו את לחמם ממש מן האדמה, מן הבוקר עד הערב., וכשנשלח סטונר ללימודים בקולומביה, הבינו הוריו כי" נחרץ גורלו".

הנפש המתוסכלת, וכשלונותיו האישיים, לא מנעו ממנו את הצלחתו בללימודים עד להגיעו לדרגה הנכספת – פרופסורה, עם לא מעט השמת מכשולים בדרכו.

סטונר נישא לאיש מוזרה חסרת כל ברק, הן בדמותה ואישיותה שמררה את חייו בשקט, והם הביאו בת לעולם שגם אותה ניסתה להרחיקה מאביה האוהב.

הזוגיות בינהם היתה כלא היתה, דבר שהביאו להתאב בפעם הראשונה בסטודנטית שלו, עם חוסר ביטחון מובהק, ואילו כל הסגל  באוניברסיטה ידע על כך, והיא נאלצה להרחיק נדוד, וכך נותר עם חייו הקודמים , הרצאותיו ומחקריו.

גון וויליאמס הסופר, לימד במשך ארבעים שנה ספרות וכתיבה יוצרת, ופרסם ספרי שירה ובעיקר על עולמו הרגשי המיוחד שמיוצג ע"י סטונר.

חייו חסרי המשמעות המתוארים בצורה מדויקת, הופכים אותו לאינדיבידואליסט, מבחירה, ואילו אנו תוהים אם אין אלה חיים חסרי משמעות.

סגנון כתיבתו מדוד מינימליסטי, ואת יציאתו לפנסיה הכואבת, ניתן לשייך גם לשברון הלב פעמיים: לנישואיו, והויתור על הליכתו למעונות הסטונטים, המקום היחיד שהיה בו אור עבורו. פשוט נפלא.


 


תגיות: ,

Posted 08/05/2012 by admin in category "ספרי דרמה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים