מאי 18

סיפור חיי בזמן מלחמת העולם השנייה – שלמה זיסרמן

ילד רגיל ממשפחה שחייתה בפולין. למדו שם עברית והתפללו.

בתחילת המלחמה ערב השנה 1939, החלו הגרמנים להפציץ ולהרוס. המחסור בהכל החל לתת את אותותיו והגזירות במקביל. סגירת מוסדות היהודים ובתי הכנסת.

ההשפלה החלה ומכאן החל תהליך חייו המדהימים והנועזים. זיסרמן בעל זיכרון מופלא מוביל אותנו בצורה מדויקת, דרך גטו ורשה – ותחושת המוות הבלתי פוסקת מלווה אותנו. המצב שהחמיר והמונים שמתו ברחובות, גרמו לו לנחישות, וכך גם עזר כמה שניתן להוריו בגטו. כשהחלו האקציות וגירוש המוני יהודים למזרח, חוסר הוודאות וחיי הזוועה במהלך היום אפשרו רק למעטים מאוד לשרוד בחיים.  חיים אומללים ללא תקווה. מהקרון לטרבלינקה, הצליח להימלט. המחיר תמורת הסגרת יהודים היה קילו מלח או סוכר. משם למאידנק ולמחנה בודזין. כוחו היה במותניו, כך שבכל מקום עבודה הסתדר ורכש תוך כדי כך ניסיון, וכך ניצל.

המשך ההרפתקאות מלוות בייסורים ובאומץ בלתי רגיל, היה במחנה "פלאשוב" ליד קראקוב בפולין. חסיד אומות עולם אוסקר שינדלר לקח משם יהודים לעבודה במפעל המתכת שלו.

משם הועבר הכותב למכרות המלח "וויליצ'קי, עזר בהורדת ציורים מהמוזיאון הלאומי של פולין בקראקוב, ארז את התמונות בארגזים בצורה מסודרת, בהתאם להוראת הנאצים אוהבי האומנות, על מנת לקחתם בתום המלחמה לגרמניה.

כך הלאה סיפורי גבורה מופלאים משולבים בתלאותיו עד הגיעו לארץ מנמל "טריאסטה" שבאיטליה. תיאור כל המעבר דרך כל הארצות באירופה עד יוון ועד איטליה.

סוף המסע עליה על אוניה "וודווג" ואיתה הגעה ארצה לעתלית.

ספר הנצחה מעולה. רוח האדם האחר.


תגיות: ,
Copyright 2019. All rights reserved.

Posted 18/05/2016 by admin in category "ספרי אוטוביוגרפיה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *