ינואר 6

פרידה קאלו ודייגו ריברה

פרידה קאלו ודייגו ריברה שלוש שעות חייתי בתוך בתוך ילדותה של פרידה קאלו הציירת הגאונית, ש"נשרכה" אחרי דייגו ריברה, הצייר המהולל, בעלה שהיה גדול ממנה בהרבה שנים (14) שנה. פרידה נולדה במקסיקו בתוך בית שלימים נודע כה"בית הכחול" שם אירחה את טרוצקי המפורסם ולימים התפתח בינהם רומן ל"הכעיס" את אדון ריברה הבוגדן הכרוני. היא היתה חולה מגיל צעיר ובגיל 47 מתה, לאחר שגם פגעי התאונה המחרידה שקרתה לה השאירה את אותותיה בה.

פרידה ציירה מגיל צעיר ציורי דיוקנאות משפחתיים, בלבושה ובהופעתה היתה טיפוס יוצא דופן, ומורדת מטבעה. שפגשה את גדול ציירי מקסיקו – דייגו ריברה, שכבר היה גאון ותלמיד מצטיין באקדמיה של "סאן קרלוס", ידע את ציירי התקופה על בוריים (אל גרקו). הספר כתוב באנגלית, וחושף תמונות נדירות מחיי הזוג.
ציוריו נמצאים במיטב המוזיאונים כדוגמת (ארה"ב) רוקפלר, ונשיונל פאלאס, במקסיקו. בנסיעותיו הרבות, ייצג גם פוליטית את דיעותיו. הוא לא היה גבר של אשה אחת ואחת הטראומות של קאלו, היתה בגידתו עם אחותה, כריבטינה דבר שהאיץ את דכאונה ואת יצירתה המדהימה של חייה האישיים. בתמונותיה ניתן להבחין ברגישותה לפרטים קטנים (הילד שלה היה, וחבל הטבור המדמם), פורטרטים עצמיים, ותמונות מחיי משפחתה, הלא תומכת. בספר גם רשימות מיומניה , כמובן גם התפתחותה הציורית.
עצוב, מסקרן, וזכיתי להכיר כה מקרוב ולא מתוך מציצנות.


תגיות:

Posted 06/01/2011 by in category "ספרי דרמה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים