פברואר 14

חידת מותי

אמנון גקונט מפענח בספרו את פרשת רצח גדליה בן אחיקם, שהיה בין שריו של ירמיהו הנביא,

שהואשם בבגידה , והתקופה היא חורבן בית ראשון בימי נבוכדנאצר מלך בבל, שהגלה את מרבית העם מהמעמד העליון ,ואילו דלת העם נשארה בירושלים. גדליה היה בן אדם טולרנטי, וביחד עם ירמיהו הנביא ,הגוויל שנמצא בתוך תבליט מפוענח לאט לאט כמו בפאזל, ולאחר רצח גדליה והשמת ירמיהו בתוך הבור, נדדו היהודים מצרימה, והקימו שם קהילה פורחת, ובית מקדש חילופי שהיה קיים מאה שבעים שנה באי.אלפנטיין שבאלכסנדריה  וחבל כי  אנשי גדליהו ושריו של ירמיהו  , היסתדרו עם הנציבים הבבלים בארץ.

הוא נרצח , הרצח הפוליטי הראשון בידי ישמעאל בן נתניה, מחוטר דויד המלך וחבר מרעיו שלא אהבו את התנהלותו. רצח פוליטי ראשון ביהדות. הסופר מנסה לפתור את התעלומה , עם הגעת איזשהוא גויל המסביר בצופנים, את מיקום האבנים החשובות. לוריא הוא הארכיאולוג שיש לו שני רומנים, הסתכנות בתוך העולם התת קרקעי מתחת להר הבית, ההשתלשלות הרומנטית וסיפורי ביתו נועה , חשובים פחות ,אבל הסיפור ההיסטורי פשוט מעולה, ומיד אח"כ ,יצאנו לסיור בעיר דויד אשר בירושלים, ועד נקבת השילוח!!

ספר מרתק.


תגיות:
Copyright 2019. All rights reserved.

Posted 14/02/2013 by admin in category "ספרי מתח

1 COMMENTS :

  1. By raphael liraz on

    צום גדליה בן אחיקם מכונה הצום השביעי והוא מתקיים מיד לאחר ראש השנה.משמעות הצום היא לזכר רצח גדליה שעמד בראש הפליטה היהודית לאחר הגליית רוב העם על ידי מלך בבל ואחרי שנחרב הבית הראשון.למרות שהצום נקרא צום גדליה המשמעות שלו היא ביטוי לכל המצב הטראגי שנוצר בעקבות הרצח.זה אכן הרצח הפוליטי בתולדות עם ישראל שהמטרה שלו היתה כביכול לפגוע במי שנחשב על ידי הפליטה בארץ ישראל כמשתף פעולה עם מלכות בבל שהותירה פליטה בארץ והציבה את גדליה בראשה.כל תהליך השיקום שנעשה בארץ התמוטט ושארית העם הוגלתה מצרימה.זהו הרקע לספר בו מנסה המחבר לחדור לעומק העניין על ידי מחבר הספר תוך התיחסות למרכיבים אחרים בסיפור הרצח שלא מתועדים במקרא.

    Reply

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *