ספטמבר 8

מלכת הגלידה מרחוב אורצ'רד – ניל גילמן

malkatglida

סיפורה של מלכה טריינובסקי "גיבורת הספר", שהייתה בילדותה ענייה מרודה, עלובה ונכה מפגיעת סוס ברגלה, שהופכת להיות לאחר עשורים אחדים ל"מלכת הגלידה" בארה"ב.

תכונותיה המיוחדות, ויצירתיות בלתי נלאית, גורמות לה לטעויות, שקרים, אבל חריצותה והאינטליגנציה ויכולותיה האישיות, משאירים אותה בצמרת עבודתה. היא מספרת בגוף ראשון ולקורא נדמה כי זהו סיפור אמיתי, בגלל יכולות הסופרת לתמרן בלוח הזמנים של חייה, לציין לאורך הספר, מאורעות היסטוריים, הן ברוסיה והן בארה"ב, עם שמות הנשיאים דאז, מוסיקאים ידועים וכן מקומות שכולם רלוונטיים עד היום.

היא הגיעה בספינת מהגרים ל"אליס איילנד" בניו יורק (בטעות מכוונת מצידה) וכאן הסופרת פורשת את תמונת חייהם המזעזעת של ניו יורק באותם השנים. המהגרים סבלו סבל שכלל חולי, מוות, נכות ומגפות שכבר ניגפו.

בנות המשפחה עבדו מגיל ינקות החל בניקיון ועד הופעה בהצגות עלובות ברחוב בעבור כמה מעות.

דנילו האיש שסוסו פגע ברגלה של הילדה, חש אחריות מסוימת ומאמץ אותה לביתו, שם היא אוכלת שאריות וישנה על כסא. לומדת לרקום ובגיל צעיר מקשיבה ולומדת את קורות הכנת הגלידה והכל נעשה במטבח הביתי.

לימים בהתבגרותה, היא מכירה את ברט היפה, והמגמגם המכיר בכישרונותיה ומבטל את כיעורה ונכותה.

הסיפור מלא תהפוכות וניכר כי יכולותיה של ניל גילמן לבנות את דמויות הגיבורים בצורה אנושית, את מפולת חייה, והטיפוס הזהיר כלפי מעלה, כמו טיפוס בסולם.

גם אם הכל קורה לה, סוג של אופטימיות והומור מנווטים את חייה הקשים, וכשהיא מגיעה לפסגה ושוב נופלת, אין סיכוי כמעט שלא תתאושש, אותה לילאן דאנקל; "היזהרו בבני עניים כי מהן תצא תורה".

לימים באמריקה, הקימה עשרות סניפים של ייצור גלידה כשהידע טמון בה, והופכת למתחרה של בני משפחת דנילו.
הדמות שלה לא שיפוטית, היא מוצגת כקורבן.
ספר מרתק ומדהים על תולדות ייצור הגלידה באמריקה, הבנת הקומוניזם דאז, ג'ו מקרתי ומלחמת העולם השנייה.
קיימת תחושה כי לפנינו סוג של סרט אותנטי לגמרי.


תגיות: ,
Copyright 2019. All rights reserved.

Posted 08/09/2015 by admin in category "ספרי היסטוריה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *